Daniel Arencibia Tellez
Daniel Arencibia Tellez är född 1973 i Havanna, Kuba, men bor i Stockholm sedan 1994. Han är utbildad inom fastighetsförvaltning och har lång erfarenhet som tekniker, förvaltare och skadeutredare. Vid sidan av yrkeslivet har han varit elitidrottare och blivit svensk mästare i amerikansk fotboll, samt är numera aktiv inom Hemvärnet.
När Daniel inte arbetar eller är med familjen skriver han. Metamorfosis Kuba – Sverige: Ett fängelse utan galler är hans debut som författare.
På Ekström & Garay: Metamorfosis Kuba – Sverige: Ett fängelse utan galler (2025)
Böcker av Daniel Arencibia Tellez
Utgivning: 2025-08-06
Danskt band, 172 sidor
Omslag: Jovanna Mendes de Souza
ISBN: 978-91-89991-45-3
Metamorfosis Kuba – Sverige: Ett fängelse utan galler
Daniel Arencibia Tellez
Metamorfosis Kuba – Sverige: Ett fängelse utan galler är en stark och omvälvande berättelse om förändring, överlevnad och inre frigörelse. Från den instängda tillvaron i ett kubanskt fängelse till den komplexa friheten i Sverige, får vi följa en resa fylld av insikter, konfrontationer och oväntade vändpunkter. Genom huvudpersonens ögon utforskas gränsen mellan förtryck och frihet, kroppslig kamp och andlig transformation. Med ett levande och engagerande språk tar boken med läsaren på en emotionell färd genom svåra prövningar och livsomvälvande val. En berättelse som berör, utmanar och inspirerar.

