Bokförlaget Ekström & Garay
  • Skicka in manus
  • Aktuellt
  • Böcker
  • Författare
  • Förlaget ▼
    • Om förlaget
    • Kontakt
  • Lyrikhuset
Carl-Olof-Orsander

Carl-Olof Orsander

Carl-Olof Orsander skildrar gärna personer och miljöer på ett verklighetsnära sätt. Humor och spänning ingår i berättandet. Författaren har lämnat lärarbanan och bor med sin fru i Helsingborg.


På Ekström & Garay: Skönhet och begåvning (2025)

Böcker av Carl-Olof Orsander

Skonhet-och-begavning_omslag-f

Utgivning: 2025-11-17
Inbunden, 310 sidor
Formgivning: Jovanna Mendes de Souza
ISBN: 978-91-89991-99-6

Även som e-bok

Skönhet och begåvning
Carl-Olof Orsander

Alicia, 36 år, är singel, bedårande vacker, otroligt förmögen och fortfarande oskuld. Trots sina yttre förutsättningar befinner hon sig i ett tillstånd av inre osäkerhet, präglat av en längtan efter kärlek och inte minst efter moderskapet. En oväntad och förbryllande attraktion får henne att förälska sig i en man vars manlighet tycks ha gått i baklås. Skeendet sätter igång ett förlopp som utmanar hennes föreställningar om både relationer och sig själv.

Skönhet och begåvning förenar lätthet med ett underhållande tonfall och visar på hur erotik, otrohet, död och exotiska tilldragelser kan forma människors vägar.

Adlibris
Bokus

Press

Högupplöst bokomslag
 
Pressrelease
Ladda ner PDF

Prenumerera på vårt nyhetsbrev!

EKSTRÖM & GARAY
Sankt Petri Kyrkogata 15
222 21 LUND

↑